Dzień dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami. Pracując jeszcze w szkole integracyjnej, pytałam moich uczniów z pierwszej klasy, jaki jest ich ulubiony dzień w roku? W 100% padała odpowiedź: urodziny, imieniny, święta i… dzień dziecka 😉 Oczywiście najważniejsze dla dzieciaków jest uwaga, czas spędzony razem oraz bycie tego dnia na „piedestale;-) Taki „specjalny” czas – najlepiej przez cały dzień, zwłaszcza że w tym roku będzie ku temu okazja, ze wględu na długi weekend.

Kiedyś już pisałam o zabawach i aktywnościach wyciszających (przeczytasz tutaj). Tym razem  podrzucam kilka pomysłów na zabawki i gadżety, które mają właśnie wyciszające działanie. Bo jak już kupować zabawki, to dlaczego nie skorzystać z ich cudownej i dobroczynnej funkcji;-) Zwłaszcza, że nie są to drogie sprawy a część z nich możemy przygotować samemu, z tego co mamy w domu 😉

Są to między innymi:

  • Cięższe piłki, cięższe zabawki i maskotki (dźwiganie).
  • Miękkie piłki, glutki, piłeczki do ściskania (ściskanie).
  • Guma do skakania, lina do przeciągania (przeciąganie, skakanie).
  • Drewniane, plastikowe, materiałowe owoce i warzywa do przekrajania/na rzepy (dostosowywani siły).
  • Przybijanie stempelków, pieczątek/gotowych lub z ziemniaka, z buraka, dno butelki plastikowej, gąbki (dociskanie, dostosowywanie siły).
  • Tunele, namioty lub duże pudła kartonowe/ gdzie można się wcisnąć lub schować (wciskanie, odcięcie od bodźców).
  • Ciastolina, piasek kinetyczny- masy do lepienia w zabawę, którymi trzeba włożyć dużo wysiłku /polecam robienie mas domowej roboty – przepisy na masy znajdziesz tutaj.  (ściskanie, rwanie, ugniatanie).
  • Ciężkie pchacze, cięższe wózki dla lalek (przepychanie).
  • Przebijanki, zabawa w warsztat (dostosowywanie siły do zadania, dociskanie).

Dlaczego akurat takie zabawki i gadżety? Działanie wyciszające i relaksujące na dzieci (dorosłych też 😉 mają aktywności stymulujące czucie głębokie/ propriocepcję: związane z rozciąganiem, ściskaniem, dźwiganiem, siłowaniem, przepychaniem, wciskaniem się czyli bierną i aktywną pracą mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów. A te zabawki, umożliwiają dzieciom takie właśnie aktywności 😉

Warto wiedzieć, że przy tego typu aktywnościach spada poziom KORTYZOLU (hormon stresu o negatywnym działaniu na układ nerwowy) a rośnie poziom SEROTONINY (hormon szczęścia), DOPAMINY (dot. przyjemności) oraz OKSYTOCYNY ( zw. hormonem miłości i ufności). 

Tak więc, przyjemnego, szczęśliwego oraz pełnego miłości Dnia Dziecka życzę Wam i Waszym dzieciom 😉

2 komentarze
  1. Agnieszka 6 lat temu

    Moja 3,5 letnia córka od zawsze bawi się takimi zabawkami i nie widzę żadnej poprawy w jej zachowaniu :-/. Jest opozycyjno-buntownicza, kłótliwa, oraz wiecznie płacząca.

    • autor

      Jeśli zawsze bawi się takimi zabawkami, to prawdopodobnie bardzo potrzebuje stymulacji czucia głębokiego. Być może potrzebuje bardzo dużo takich zabaw i aktywności. Może to być także/lub związane z wrażliwością układu nerwowego i zbyt dużą ilością stresorów wokół niej a przeciążony układ nerwowy może właśnie objawiać się takimi zachowaniami. W takiej sytuacji warto by było wybrać się na konsultację do terapeuty integracji sensorycznej. Pozdrawiam serdecznie A.Charezinska

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij