Czy można stworzyć coś sensownego z gąbek kuchennych? A można! I to nawet edukacyjnego, wszechstronnego i w dodatku ekonomicznego. 😉 Poniżej świetna inspiracja matematyczna autorstwa Oli Jagody.
Przed nami w marcu Dzień Matematyki oraz Początek Wiosny, kojarzący się z domowymi porządkami. Zabawy matematyczne z wykorzystaniem gąbek/myjek wpiszą nam się w to idealnie.
Sensoryczne zabawy matematyczne – co potrzebujemy:
- zestaw gąbek do mycia naczyń, a dokładnie 2 paczki 😉
Zwykłe gąbki dają nam ogromne możliwości zabawy! Zobaczcie sami
Możemy m.in.:
- uczyć na nich kolorów
- Segregować pod względem kolorów
- Tworzyć zbiory (pod względem koloru i wielkości)
- Porównywać zbiory, gdzie jest więcej, a gdzie mniej
- Odwzorowywać podane układy, szeregi z gąbek
- Porównywać wysokości – wyższy, niższy
- Budować wieżę ( co wymaga koordynacji, planowania i skupienia)
- Bawić się w odbicie lustrzane
Możemy też pociąć kilka gąbek na dwie oraz cztery części i porównywać wielkości – większy od, mniejszy od, taki sam. Jest to też świetne narzędzie by wprowadzić uczniakom pojęcie ułamków.
Oczywiście możemy wykorzystać gąbki także do innych zabaw. Przenosić z ich pomocą wodę z miseczki do miseczki – ćwiczymy wtedy motorykę małą. Gąbki możemy też zamienić w statki i urządzić wyścigi na wodzie.
Jak widać, gąbki dają nam na prawdę bardzo duże pole do popisu. To wszechstronne, barwne narzędzie o ciekawej strukturze, więc podczas zabaw włączamy także różne zmysły. A w dodatku gąbki są lekkie, tanie i kompaktowe, więc łatwo zabrać je ze sobą w dowolne miejsce. 😉
A Wy macie jakieś inne patenty na zabawy z gąbkami?