Wśród nietypowych świąt w styczniu czeka nas m.in. dzień słomki. Choć oczywiście produkcja i użycie plastikowych słomek jest aktualnie mocno ograniczane to nadal możemy znaleźć je w domowych zasobach. Alternatywą są również słomki wykonane z papieru, które również możemy wykorzystać w naszych zabawach.

Poniżej w ramach cyklu #zabawa3minuty, kilka inspiracji szybkich w przygotowaniu zabaw z wykorzystaniem słomki.

1. Logopedyczna śnieżyca

Prosta zabawa oddechowa, podczas której zwiększamy pojemność płuc i wspieramy rozwój mowy.

Potrzebne materiały:

  • woreczek strunowy
  • pokruszony styropian
  • słomka
  • Ewentualnie także marker do namalowania zimowego obrazka.

Kuleczki styropianu wrzucamy do woreczka, wkładamy słomkę, zamykamy i już. Nasz woreczek gotowy do zamieci śnieżnej. Zwróćcie uwagę by dziecko nie zagryzało słomki zębami, a mocno obejmowało ją samymi ustami, wzmacniając wówczas mięśnie warg.

2. Zabawa oddechowa z rękawiczką

Zabawa oddechowa z rękawiczką to kolejne ćwiczenie logopedyczne, łatwe do przeprowadzenia w domowych warunkach.

Potrzebne materiały:

  • rękawiczka lateksowa
  • papierowy kubeczek
  • słomka
  • ew. gumka recepturka

  1. Zaczynamy od przygotowania naszej rękawiczki – przy pomocy markera malujemy dowolnego stworka. (malowanie będzie łatwiejsze po wewnętrznej stronie rękawiczki).

2. W dolnej części kubeczka robimy niewielki otwór, następnie wtykamy w niego słomkę.

3. Na koniec nakładamy na kubeczek naszą rękawiczkę. Możemy ewentualnie nałożyć też gumkę recepturkę, która ułatwi przytrzymanie nadmuchanej rękawiczki.

Zadaniem dziecka jest dmuchać w słomkę tak by napełnić rękawiczki i by pojawił się nasz stworek.

To ćwiczenie oddechowe kształtuje prawidłowy tor oddechowy u dziecka – nabieramy powietrze nosem i wydychamy ustami. Wzmacnia także mięsień okrężny warg – pamiętajmy by dziecko nie zagryzało słomki zębami, a jedynie mocno obejmowało ją ustami.

3. Makaronowe rybki

Kolejna propozycja łatwej zabawy ze słomką to makaronowe rybki do przygotowania w kilka minut. Tu trenujemy przede wszystkim zręczność i koordynację.

4. Zabawy z popcornem

Te zabawy równie dobrze możemy przeprowadzić z piórkiem, kawałkiem styropianu lub skropaku. Oprócz ogólnej koordynacji, tu również mamy trening oddechowy.

Oprócz słomki i lekkiego popcornu potrzebujemy jeszcze kartkę papieru z narysowanym torem. Zadaniem dziecka jest pokonanie całej trasy bez dotykania popcornu. Jedyną siłą napędową są podmuchy przez słomkę.

Inną opcją tej zabawy jest ćwiczenie silnego zasysania powietrza. Tu zadaniem może być przeniesienie jak największej ilości prażonej kukurydzy z jednej miseczki do drugiej.

5. Bańki mydlane

Ostatnia propozycja to tradycyjne robienie piany z mieszanki wody i mydła. Możecie wykorzystać trochę mydła w płynie/płyn do naczyń lub wcześniej starte na tarce płatki mydlane. Wkładamy słomkę, dmuchamy i obserwujemy tworzące się bąble i pianę. Stymulujemy tutaj dotyk, wzrok, węch, czasem też przypadkowo smak 😉 Dlatego zadaniem z mydłem warto oczywiście poprzedzić wcześniej treningiem z tworzeniem bąbelków w szklance wody lub innym napoju. 😉 To również oczywiście świetne ćwiczenie oddechowe.

Inną opcją jest tworzenie dużych baniek na blacie. Przy pomocy słomki, zanurzonej w mieszance płynu do naczyń z wodą dmuchamy bańki, które przykleją się do powierzchni – najlepiej śliskiej. Następnie próbujemy powiększyć daną bańkę lub stworzyć kolejną mniejszą bańkę w środku tej większej. Zabawa wymaga nieco wprawy i cierpliwości. Zamiast płynu domowej roboty, można oczywiście skorzystać z gotowego płynu do baniek.

6. Malowanie słomkami

Kolejny prosty pomysł z wykorzystaniem słomek to malowanie. Wystarczą farby w różnych odcieniach, arkusz papieru np. kolorowego oraz oczywiście słomki., które zastąpią nam pędzelki. Możemy malować zwykłą słomką lub kilkoma połączonymi gumką recepturkę albo wykorzystać porozcinaną słomkę.

7. Zabawy matematyczno-manipulacyjne

Ostatni punkt to szereg szybkich i łatwych w wykonaniu pomysłów na aktywności, łączące w sobie trening zręcznościowy oraz zadania matematyczne z zakresu matematyki multisensorycznej. 😉

Na pierwszy rzut trening nakładania i/lub nawlekania. Potrzebujemy tylko kilku słomek, patyczków do szaszłyków oraz trochę plasteliny. Wbijamy w plastelinę patyczek, a zadaniem dziecka jest nałożenie na niego słomki. Możemy zacząć od długich, następnie przechodzić do coraz mniejszych. Modyfikacją zabawy dla przedszkolaków może być układanie konkretnych, pionowych rytmów z różnych kolorów.

Rytmy ze słomek można oczywiście układać także na płasko. Dziecko odtwarza poniżej przygotowaną przez rodzica sekwencję lub kontynuuje rozpoczęty rytm.

Kolejna możliwość to tworzenie figur przestrzennych np. prostopadłościanów czy ostrosłupów. Do naszej zabawy w budżetowej odsłonie wystarczą jedynie słomki oraz plastelina.

Słomki możemy wykorzystać również w zabawie w odwzorowanie, czyli odbicie lustrzane. Wyznaczamy nasz środek np. przy pomocy patyczka, taśmy, sznurówki, narysowanej linii lub innej słomki. Układamy wór z jednej strony, a zadaniem dziecka jest odwzorowanie go po drugiej stronie.

Tutaj znajdziesz więcej inspiracji na szybkie zabawy w 3 minuty (KLIK)

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2025 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij