Jeśli jeszcze nie byliście z dziećmi na wystawie ” W Polsce króla Maciusia” w muzeum POLIN, to ten tydzień jest ostatnim momentem 🙂 Wystawa jest czasowa i znika z pierwszym dniem lipca. Z okazji FINISAŻU wystawy, w najbliższą niedzielę będzie można ją zwiedzać za darmo. A także, skorzystać z wielu atrakcji towarzyszących: twórczych warsztatów dla dzieci, warsztatów teatralnych oraz ostatniego, finałowego spotkania dla rodziców z cyklu „Wokół pedagogiki Korczaka”.

Ale może o samej wystawie 🙂 Miałam okazję zwiedzać ją na samym początku, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. I zachwyciła mnie totalnie. Dlaczego… ? Do tej pory nie widziałam, tak dopracowanej i wielopoziomowej wystawy muzealnej dla dzieci. Do tego sensorycznie przyjazny klimat i duża przestrzeń wystawy. I możliwość doświadczania, wszystkimi zmysłami.

Poruszone są w niej bardzo ważne tematy:  Co zrobić, żeby wszystkim było dobrze? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? A wszystko w oparciu o historię Króla Maciusia z książki J. Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”.

Każdy szczegół jest dokładnie obmyślany i dopracowany. Nie ma w niej nic przypadkowego.  Zwiedzający w każdym wieku znajdzie coś dla siebie 🙂 Maluchy skupią się na doświadczaniu sensorycznym, przedszkolaki mogą się poprzebierać, czy pograć w gry. Uczniowie poznają historię króla Maciusia i zastanowią się, czy faktycznie łatwo jest rządzić państwem? Dorośli też zapewnie znajdą coś ciekawego, w gablotach znajduje się wiele informacji, ciekawostek oraz pamiątek związanych ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Moim zdaniem to największy atut tej wystawy. Jest przewidziana dla całych rodzin: maluszków, dzieciaków oraz rodziców 🙂

Wystawa ma także wiele elementów sensorycznych, które umówmy się, lubią zarówno mali, jak i duzi 🙂 Można pobujać się na koniku lub na huśtawce, przeczołgać się przez zasieki, wchodzić na podwyższenia, wąchać zapachy czekolady. A także odważać, pociągnąć lwa za ogon, kręcić kołem, układać puzzle, ryzować na folii, wrzucać kolorowe piłki, układać wielkie piankowe klocki i chodzić po nich.

I to tylko część z licznych zadań oraz atrakcji do wykonania podczas zwiedzania.  Wszystkie eksponaty na wysokości wzroku dzieci, nadają się do dotykania, eksperymentowania i działania 🙂  Jeśli mamy dosyć aktywności, można zaszyć się w kąciku z licznymi książkami, by na chwilę wyciszyć i odpocząć.

Bardzo polecam wystawę, to ostatnie dni, kiedy można ją zobaczyć, dotknąć, powąchać…

Potem niestety znika… . Trochę trudno mi w to uwierzyć, gdyż w trakcie wystawy poprowadziłam 2 edycje  zajęć sensorycznych Smyko-Multisensoryka® u króla Maciusia i spędziłam tam niesamowite chwile z moimi sensosmykami i sensorodzicami 🙂 Dzieci pływały w makaronie, mące i kaszy. Brudziliśmy się marchewkoliną, mąkoliną, cieczą nieniutnowską czy malowaliśmy jadalnymi farbami. Były oczywiście tory przeszkód i ścieżki sensoryczne. Robiliśmy też różne sensogadżtey i bawiliśmy się stymulując wszystkie zmysły.

Tak więc spotkajmy się w niedzielę 30 czerwca na FINISAŻU wystawy 🙂 Ja oczywiście wybieram się razem z sensocórką, żeby ostatni raz spotkać się z królem Maciusiem.

A przy okazji zapraszam  na warsztat dla rodziców wokół pedagogiki Korczaka „Prawo dziecka by było, czym jest – o fazach rozwoju dziecka, zrozumieniu i wspieraniu” Ostatnie spotkanie dla rodziców w ramach cyklu, towarzyszącego wystawie. Warsztat odbywa się 30 czerwca w godz. 16.00-18.00 w Miejscu Edukacji Rodzinnej w muzeum POLIN a w jego czasie dzieci będą miały zapewnioną opiekę edukatorów 🙂

A poprowadzę go ja 🙂 Wstęp oczywiście wolny!

2 komentarze
  1. zosia 5 lat temu

    Świetna wystawa 🙂 Muszę się tam wybrać

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij