W jednym miejscu znajdziecie dotychczasowe wpisy, a także nowe pomysły na aktywności z okazji Święta Dyni / Halloween 😉 Są tu pomysły o różnym stopniu trudności, coś dla maluszków i dla starszaków. Kilka z pomysłów to aktywności last minute (w 3 minuty), które z pewnością zdążycie przygotować w ostatnim momencie z rzeczy, które macie pod ręką w domu:)
1. Upiorne gniotki z cekinami lub kulkami hydrożelowymi
Dzieci uwielbiają gniotki 🙂 We wpisie znajdziecie przepisy na różne hallowenowe gnieciuchy – od najprostszych do tych bardziej pracochłonnych i skomplikowanych.
2. Sensoryczne butelki z pająkami
Nic tak nie wciąga, jak zabawa sensorycznymi butelkami wzrokowymi. Zwłaszcza takimi, które mają w sobie chodzące pająki 🙂 Tylko dla dzieci i osób o mocnych nerwach 😉
3. Straszna jadalna plazma
Pamiętacie plazmę z babki jajowatej? Jeśli zabarwicie ją na upiorną czerń albo krwistą czerwień – nie znajdziecie w okolicy straszniejszej i bardziej obrzydliwej plazmy do zabawy 😉 Oczywiście jest całkowicie jadalna ale w większych ilościach może powodować rozwolnienie 😉
4. Masa sensoryczna – Dyniolina
Oczywiśćie nie wyobrażam sobie Halloweeen bez dyniowej ciastoliny 🙂 Wystarczy tylko dynia i mąka ziemniaczana, a dobra zabawa gwarantowana !
5. Malowanie dyni
Alternatywą dla popularnego wycinania dyni, do którego ręce rodzica jednak są niezbędne, może być malowanie i ozdabianie warzywa. Wystarczą farby – dzieci mogą malować pędzelkami lub palcami. Dodatkowo możecie dorzucić krepinę, bibułę, konfetti, cekiny, sztuczne oczka i gotowe.
6. Przesypywanie w barwach jesieni
Przesypywanki to cudownie relaksujące zabawy, uwielbiane przez maluchy. Tym razem możecie przygotować je w kolorach jesieni lub w nawiązaniu do święta dyni. Królują zatem: pomarańcze, żółcienie, brązy.
Potrzebujecie tylko duży pojemnik, miskę tacę. Do tego materiał sypki np. kukurydza, soczewica czerwona, soczewica brązowa, płatki kukurydziane, płatki owsiane. A na koniec kilka akcesoriów do zabawy: kubeczki, pudełeczka, łyżki, sitka, młynki ect. I tyle! Dzieciaki na pewno się wciągną, a wy spokojnie wypijecie ciepłą kawę. 🙂
7. Wyszukiwanie z dreszczykiem
Ten sam materiał sypki z poprzedniego punktu możemy również wykorzystać dla starszaków. Wystarczy pochować w nim np. różne owady, robale, pająki. Zadaniem dzieci będzie zanużanie dłoni w ziarnach i odszukiwanie ukrytych niespodzianek. Kto się odważy? 😉
8. Galaretka grozy
Podobne wyszukiwanie i wyławianie skarbów możemy przeprowadzić także w galaretce. Samo dotknięcie galaretowatej, lepkiej konsystencji bywa już sporym wyzwaniem, a gdy zatopimy w niej straszne figurki czy ruchome oczka lub jadalne żelki w halloweenowym klimacie będzie jeszcze ciekawiej. Galaretki z niespodzianką możemy przygotować w słoiczkach, w silikonowych foremkach do mufffinek lub rozlać w większym pojemniku/ tacy.
9. Straszny worek/ pudełko
Kolejny pomysł na zabawę z dreszczykiem emocji to przygotowanie na szybko worka/ pudełka z różnymi „straaasznymi” akcesoriami. Dzieci z zamkniętymi oczami losują przedmiot i próbują po samym dotyku zgadnąć co to jest. A do środka możemy wrzucić wszystkie dziwne, śmieszne, nietypowe faktury np. gniotki, lepkie, rozciągliwe squishi lub glutki, futerko, figurki robali, gumowe węże, pająki, jakieś sztuczne organy typu mózg, serce, oczy – wszystko co zaskakujące.
Takie zabawy dotykowe z dreszczykiem oprócz oczywiście odwrażliwiania na różne, nietypowe faktury pełnia też funkcję oswajania różnych dziecięcych lęków, strachów.
10. Upiorne balony / grająca dynia
Jedną z uniwersalnych zabaw 'ratunkowych” ;), którą możecie przeprowadzić na każdej imprezie czy urodzinach jest ozdabianie własnego balonu. Potrzebujecie tylko wspomniane balony i flamastry. A zadanie na stworzenie najbrzydszego czy strasznego obrazka na pewno przypadnie dzieciakom do gustu.
Jeśli chcecie nieco podrasować ten pomysł, możecie do środka wrzucić kilka ziaren grochu, ryżu i w ten sposób stworzyć grające dyni, duszki, czy inne upiory. 🙂
Jeśli macie transparentne balony, to oprócz ozdabiania, możecie powrzucać do środka konfetti i różne tematyczne cekiny: pajączki, nietoperze, dynie, duszki ect.
11. Pajęcza sieć
Jeśli chcecie nieco rozruszać towarzystwo to możecie przygotować pajęczą sieć. Wystarczą sznurki, muliny, gumy do skakania lub paski krepiny, które oplatamy wokół krzeseł, stołu lub innych mebli, tak by utworzyć tor przeszkód. Każdy po kolei próbuje pokonać go bez dotykania utkanej sieci.
12. Pojawiający się obrazek
Wraz z zeszłorocznym locdownem zalała nas wręcz fala prostego eksperymentu z ręcznikiem papierowym. Zabawa z nagle pojawiającym się obrazkiem, czyli odrobiną magii 🙂 doskonale wpisze się w klimaty Halloween. Potrzebujemy papierowy ręcznik, flamastry oraz miskę/tacę z wodą.
1. Składamy ręcznik papierowy na pół i na jednej części rysujemy ciemnym flamastrem kontur obrazka np. dyni.
2. Składamy ręcznik tak, by pod spodem prześwitywał nam kontur i teraz na drugiej części wypełniamy go kolorami. Trzeba malować bardzo delikatnie by flamastry nie przebiły na drugą stronę.
3. Umieszczamy część z wypełniony kolorami pod częścią z samym konturem i kładziemy na tafli wody. Efekt – dwie połówki ręcznika nasiąkają wodą, a nasz kontur nasyca się kolorami. 🙂
13. Dyniowe wypiekanki z mikrofalówki
Potrzebujemy wydrukowany lub narysowany kontur dyni. Zadaniem dzieci jest wypełnienie go farbami do wypiekania: pomarańczową i zieloną. Następnie wkładamy obrazek na chwilę do mikrofali i wypieczone, strukturalne obrazki gotowe. Analogicznie możecie przygotować inne obrazki np. nietoperza.
14. Teatr cieni
Ciemność, światełka, latarki, mroczne opowieści to kolejna aktywność idealna na Halloween. W sklepach możecie możecie znaleźć gotowe zestawy do teatru cieni lub specjalne latarki z nakładkami. Możecie również stworzyć je samodzielnie w domu. Wycięte kształty z tektury lub bloku technicznego mocujemy na patyczkach szaszłykowych lub kredkach. Możecie też wykonać własny projektor z rolki po papierze i latarki z nakładkami np. nietoperzem.
15. Radiokatywna ciecz nienewtonowska
Na koniec nieśmiertelna ciecz nienetonowska. Wystarczy mąka ziemniaczana, woda i zielony lub żółty barwnik by przemieniła się w niebezpieczną radioaktywną ciecz czy śluz potwora. Możemy w niej zatopić oczywiście różne robale, czy gumowe węże. Fajnym pomysłem może być też przygotowanie kociołka z wydrążonej dyni, w którym zaserwujemy tę tajemniczą masę. 🙂