Klocków LEGO nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Uwielbiane przez dzieci oraz rodziców na całym świecie. Stanowią świetne narzędzie do rozwijania kreatywności, a także wspierania rozwoju sensomotorycznego. Zachwycają swoją wszechstronnością zastosowań. Poniżej znajdziecie kilka nietypowych pomysłów na zabawy sensoryczne, matematyczne, motoryczne 😉

Korzyści płynące z układania klocków

Zabawa klockami wspiera:

  • kreatywność
  • rozwój motoryki małej (manualny)
  • rozwój motoryki dużej (ruchowy)
  • rozwój senso-motoryczny
  • koncentrację
  • koordynację ręka -oko
  • logiczne myślenie
  • myślenie przyczynowo-skutkowe

Masowanki

Jednym z mniej typowych zastosowań klocków może być wykorzystanie ich do masowania ciała. Wypustki sprawiają, że klocki mają ciekawą strukturę, w sam raz do stymulacji dotykowej. Można zbudować z nich masażer i delikatnie dociskać na stopach, rękach czy plecach dziecka. My z sensocórką wykorzystywałayśmy do masowania także samochodziki zbudowane z Lego.

Możemy też wykorzystać jako element toru sensorycznego. Oczywiście prawie każdy rodzic wie, jak bolesne może być nadepnięcie na pojedynczy drobny klocek. 😉 Ale większe płytki z zestawów Duplo sprawdzą się do tego idealnie.

Zabawa masami

Klocki mogą być też ciekawym urozmaiceniem podczas zabawy masami sensorycznymi, piaskiem kinetycznym czy innym suchym materiałem sensorycznym. Ich struktura sprawia, że świetnie sprawdzą się jako stemple, a także foremki do wykrajania. Klocki mogą także posłużyć jako sceneria w zabawie tematycznej np. o kole podbiegunowym.

Przepisy na sztuczny śnieg do zabawy tematycznej znajdziesz w linku poniżej.

Wykopaliska – ukryty skarb

Kolejna niezawodna zabawa to wykopaliska, czyli wydobywanie ukrytych senso – skarbów. I własnie w roli sensoskarbów świetnie sprawdzą się kolorowe klocki czy figurki. Ciekawym wyzwaniem dla dzieci będzie wydobycie klocków z kisielu, galaretki lub lodu.

Więcej szczegółów nt. jak wykonać takie wykopaliska znajdziecie we wpisie poniżej.

Malowanie

Tu ponownie możemy wykorzystać ciekawą strukturę klocków. Podobnie jak przy masach świetnie sprawdzą się jako stemple.

Rozszyfruj cień

Wystarczy kartka papieru, ołówek i kilka klocków. Odrysowujemy ich kształty i gotowe. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie klocka do jego cienia. To zadanie możemy dowolnie modyfikować i dostosowywać stopień trudności do wieku dziecka. Maluchom proponujemy pojedyncze klocki, starszakom możemy podsunąć bardziej złożone konstrukcje. Takie zagadki świetny trening wzrokowy, na skupienie uwagi i kreatywne myślenie.

Sortowanie

Sortowanie – jedna z ulubionych czynności maluchów to ważna umiejętność. Ćwiczymy wówczas kompetencje matematyczne, a dokładnie klasyfikowanie. Możemy klasyfikować, tworzyć zbiory ze względu na kolor, kształt, rozmiar, a klocki lego świetnie się do tego nadają.

Zabawy z matematyką

Klocki Lego to kopalnia możliwości, jeśli chodzi o wspieranie kompetencji matematycznych. Możemy tworzyć sekwencje i rytmy, uczyć dodawania na konkretach, bawić się oś symetrii (odbicie lustrzane), tworzyć układanki lewopółkulowe lub wykorzystać jako pomoc przy nauce ułamków.

Klocki możemy wykorzystać do zabawy w rytmy poziome, a także pionowe. Wystarczy ułożyć ciąg klocków lub narysować go na kartce (powtarzany układ powinien zawierać min. 3 ogniwa by dziecko mogło zauważyć rytm), a zadaniem dziecka jest albo kontynuowanie rozpoczętego ciągu albo naśladowanie ułożonego wzoru i odtworzenie go obok.

Tu bardziej skomplikowana wersja, wymagająca odtworzenie trójwymiarowej kostki, uwzględniając odpowiednie rozłożenie kolorów.

Klocki Lego to świetne liczmany do ćwiczenia przeliczania i nauki dodawania/odejmowania. Mają kolor, kształt, fakturą, co dobrze sprawdzi się przy początkowym etapie nauki.

Zakraplanie

Do zabawy potrzebujemy pipetę, zabarwioną wodę oraz kilka klocków lub płytek Lego Duplo. Zadaniem dziecka jest wypełnienie zagłębień w klockach. Ćwiczy przy tym motorykę małą, koncentrację, precyzję i koordynację. To zajęcie działa wyciszająco i może wciągnąć na prawdę na dłuuugo. 🙂

Zbuduj wieżę

Teoretycznie proste zadanie, a wymaga koncentracji, planowania, wyobraźni. Jest okazją to ćwiczenia motoryki małej, a także dużej, jeśli nasza wieża będzie całkiem spora. 😉

A jakie są Wasze pomysły na zastosowanie Lego? 😉

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij