Jednym z instrumentów, którego delikatny dźwięk może działać niezwykle relaksująco i wyciszająco jest tuba deszczowa. Poniżej inspiracja jak wykonać tubę DIY z etnicznym motywem, zainspirowanym aborygeńską sztuką kropkowania.

Potrzebujemy:

  • rolkę od ręcznika papierowego lub w wersji mini rolkę po papierze toaletowym
  • farby, którymi ozdabiamy rolkę przy pomocy pędzelka lub palców
  • balony lub rękawiczki lateksowe, ew. papier do pieczenia
  • gumka recepturka
  • sznurek jutowy
  • ziarniste wypełnienie

Fototutorial

Na początku ozdabiamy przygotowaną wcześniej rolkę. Technika kropkowania jest najbardziej charakterystycznym elementem dawnej sztuki Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców Australii. Ciągi kolorowych kropek stawiamy obok siebie, nie łączymy ich, nie mieszamy kolorów. Całość ma się ułożyć w jeden większy wzór, tworząc barwną kompozycję. Często w obrazach Aborygenów pojawiały się różne symbole, geometryczne wzory i znaki, a także zwierzęta, jak kangury czy jaszczurki.

Aborygeni stosowali w swych malowidłach tylko kolory ziemi – barwniki uzyskiwali z dostępnych im roślin i minerałów. Jeśli chcemy pozostać wierni dawnej sztuce z Australii powinniśmy ograniczyć paletę do 4 kolorów: czerni, bieli, brązu i żółcieni. Jeśli jednak macie ochotę możecie sięgnąć też po inne kolory. 😉

Aborygeni malowani palcami, patykami lub piórami. Podobnie jak oni możemy ozdabiać rolkę palcami lub patyczkami do uszu. Możemy też zrobić to bardziej tradycyjnie cienkim pędzelkiem.

Gdy nasza tuba jest już ozdobiona, czas zamienić ją w instrument. Pora dodać membrany, zamykające tubę z obu stron. Można stworzyć je z przeciętych balonów lub rękawiczek lateksowych lub z np. papieru do pieczenia. Nałożoną gumę łapiemy gumką recepturką i ściśle zawiązujemy.

Gdy jedna membrana jest już założona, możemy wypełnić środek instrumentu. Potrzebujemy różne ziarna, czyli np. ryż, groch, soczewicę itd.

Pora na drugą membranę, a na koniec czas na ozdobienie ozdobienie krańców tuby przy pomocy sznurka (jednocześnie zasłaniamy w ten sposób mniej elegancką gumkę recepturkę).

I gotowe! Tuby deszczowe w ręce i czas na zabawę.

Możemy grać szybko-wolno, cicho-głośno, można naśladować różne rytmy ect. Udanej zabawy!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2025 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij