Memola jest jedyną multisensoryczną kołysko-huśtawką, która rośnie wraz z dzieckiem. Na każdym etapie rozwoju, możemy wykorzystywać ją do stymulacji sensorycznej dziecka i jednocześnie wspaniałej zabawy, wspierającej rozwój, od urodzenia nawet do 12 roku życia. Została zaprojektowana przez polską projektantkę Agnieszkę Wiczuk pod czujnym okiem dr n. med. Grażyny Banaszek. Memola otrzymała pozytywną opinię Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej.
Charakterystyczne i niepowtarzalne cechy Memoli:
- Podwieszenie: kołyska poprzez unikalny system zawieszenia może być wprawiana w ruch liniowy (bujanie) oraz ruch rotacyjny (kręcenie). Stymulowanie błędnika (układu przedsionkowego) jest jedną z najważniejszych czynności, która wpływa na całościowy rozwój dziecka (równowaga, słuch, mowa, koncentracja uwagi). Dodatkowo ma działanie wyciszające i usypiające.
- Okrągłość: Memola poprzez swój okrągły kształt zapobiega układaniu niemowlaka po tej samej stronie (tak jak w łóżeczku), pozwala na podchodzenie i podnoszenie go z różnych stron. Zapobiega to utrwalaniu pozycji asymetrycznych u niemowlęcia.
- Lekkość: poprzez to, że kołyska jest bardzo lekka, dziecko jest w stanie samo wprawiać ją w ruch poprzez ruchy własne i zmiany pozycji ciała. Są to świetne ćwiczenia czucia głębokiego, ośrodka równowagi oraz sprawstwa, poczucia własnej wartości i poznania smaku pierwszych sukcesów.
- Stabilność (sztywna podstawa): kołyska ma sztywne, stabilne dno, które w połączeniu z materacykiem tworzy idealne miejsce do snu, wypoczynku a także zabawy. Dziecko bez problemu może ćwiczyć podnoszenie główki, oraz podpór na przedramionach i dłoniach podczas leżenia na brzuszku, które jest bardzo wskazaną pozycją wzmacniającą napięcie mięśniowe.
- Pastelowość: Memola jest utrzymana w jasnych, stonowanych barwach, zbyt duża liczba kolorów rozpraszałaby malucha i nie dawałaby możliwości ćwiczenia zmysłu wzroku. Dzięki temu w odpowiednim dla każdego dziecka momencie możemy wprowadzić ćwiczenia wzrokowe, zmieniając elementy i umieszczając je w różnych miejscach kołyski (przyczepiając do burty, zaczepiając do pałąka wiszącego nad dzieckiem). Zapobiega to utrwalaniu pozycji asymetrycznych, ponieważ możemy wieszać elementy w wybranych przez nas miejscach oraz wspomaga ćwiczenia leżenia na brzuszku i podnoszenia głowy.
- Przeźroczystość: kołyska ma jedyne w swoim rodzaju przeźroczyste boki, przez które dziecko może obserwować, to co się dzieje dookoła niego (w dosłownym znaczeniu tego słowa). Może bez problemu nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami, rodzeństwem oraz innymi członkami rodziny. Wspiera to rozwój wzroku dziecka oraz pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka i budowanie więzi rodzinnych.
- Wielkość: optymalny rozmiar Memoli sprawia, że dziecko ma w niej dużo miejsca do odkrywania własnego ciała i możliwości ruchowych przez długie miesiące, najpierw leżąc, potem ćwicząc inne umiejętności takie jak: podnoszenie głowy, obracanie się, podpór, pełzanie czy siadanie.
- Wielofunkcyjność: kołyska jest jedynym sprzętem, który może być wykorzystywany na różnych etapach rozwoju dziecka i to już od pierwszych dni po narodzeniu. Jako kołyska, kosz sensoryczny czy huśtawka. Jest to sprzęt przyjazny sensorycznie, wspomagający rozwój dziecka zarówno zdrowego jak i wymagającego wczesnej interwencji terapeutycznej.
Obecnie Memolę można zobaczyć i wypróbować w Fundacji MaMa w Warszawie, w trakcie warsztatów dla rodziców spodziewających się dziecka i rodziców niemowląt pt: „Integracja sensoryczna dla maluszka”- czyli jak wspierać rozwój sensomotoryczny niemowląt. Planujemy również otworzyć wypożyczalnię Memoli– szczegóły wkrótce.
Więcej informacji na temat Memoli znajdziesz na www.memola.eu
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat działania Memoli, poznania ćwiczeń wspierających rozwój dziecka z wykorzystaniem kołysko-huśtawki- zapraszam do kontaktu ze mną.