Sensozabawa galaretka

Intryguje konsystencją i zachwyca wieloma sensorycznymi doznaniami. Prosta w przygotowaniu, kolorowa i pachnąca. Zajmie na dłużej malucha i przypadnie do gustu 6-7 latkom (sprawdzone!). Cóż jest tak wdzięcznym materiałem do zabawy? Galaretka z niespodzianką, czyli czas na Jelly Surprise. 😉

Dostępne w wielu smakach i kolorach galaretki, dają nam nieograniczone możliwości zabawy. A gdy zatopimy w nich różne, tematyczne sensoskarby frajdy nie będzie końca!

Galaretka z niespodzianką – przepis

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • Galaretka spożywcza w proszku lub agar-agar + ew. barwnik
  • Gorąca woda
  • Naczynie/pojemnik, do którego wlejemy galaretkę np. miski, słoiczki, silikonowe formy
  • Sensoskarby do zatopienia w galaretce np. klocki, koraliki, cekiny, figurki, owoce, warzywa
  • Opcjonalnie sztućce, szczypce lub inne pomoce do wyjmowania skarbów

Galaretkę należy przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie wlewamy ją do pojemnika i zatapiamy w niej różne skarby do wydobycia. Jeśli chodzi o naczynia również mamy wiele możliwości – możemy wykorzystać kilka mniejszych misek, słoiczków, silikonowe formy do muffinków lub jedno większe pudełko. Wszystko co nada ciekawy kształt będzie odpowiednie. 🙂

Galaretkę możemy przygotować w 2 wariantach. Dla najmłodszych idealna będzie wersja jadalna, pozwalająca na bezpieczną eksplorację i nieograniczone smakowanie. Ukryjmy w niej rożne sezonowe owoce, jak truskawki, maliny, borówki, porzeczki, cząstki mandarynki czy winogrona.

W wersji dla starszaków (przeznaczonej tylko do zabawy) mamy pełną dowolność dodatków, jak ulubione figurki, klocki LEGO, cekiny, koraliki, muszelki, kamyczki, brokat ect. Następnie wkładamy pojemniki z galaretką do lodówki i pozostawiamy do stężenia na kilka godzin.

Dlaczego galaretka to praktyczny materiał sensoryczny?

Zabawa galaretką jest po prostu uniwersalna! Pozwala na stymulowanie aż 5 systemów zmysłowych – dotyku (także poprzez doznania termiczne, gdyż wyciągamy ją z chłodnej lodówki), propriocepcji (czucia głębokiego), wzroku, węchu oraz smaku. Co ważne, świetnie sprawdzi się: – przy odwrażliwianiu maluchów, które nie lubią się brudzić – dla tzw. niejadków do oswajania owoców lub warzyw.

Dzięki galaretce możemy ćwiczyć małe rączki poprzez rozgniatanie, ściskanie, mieszanie ect. Krojąc galaretkę nożykiem lub wyjmując z niej zatopione elementy, trenujemy też motorykę małą, chwyt pęsetkowy i koordynację ręka-oko.

Jeśli dziecko nie chce początkowo dotknąć galaretki rękoma, podpowiedzmy by wyjmowało sensoskarby łyżką, szczypcami lub innymi chwytakami. Zachęcajmy także do wąchania i degustowania galaretki, oczywiście tej w wersji całkowicie jadalnej. Udanej sensozabawy!

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2024 A.Charęzińska. Wspieranie Rozwoju Dzieci

Skontaktuj się

Zostaw mi wiadomość :)

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Serwis charezinska.pl wykorzystuje coookies więcej informacji

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij